Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Smycken / Ring 12487177



*

nr 1248 7177


Ring

18k, röd sten, 4,5g ca, ABJ, 1955, Stockholm


Utrop:

1.000 kr

Såld:

900 kr

Sista tid för bud online:

måndag 15 april 2019
kl 18:56:16


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/4 21:20:53 1      800 kr
12/4 19:18:51 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)

bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: abj ring röd sten smycken stockholm vintage
  • 6657 Karaff
    rutslipad dekor, med silvermontering (G9), höjd: 3..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 jan kl 19:36
  • 6093 OljemÃ¥lning
    Astrid Harms-Ringdahl (1912-1984), Sverige. Signer..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 jan kl 19:43
  • 6465 OljemÃ¥lning
    Maj Bring (1880-1971), Sverige. Signerad, daterad ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 jan kl 20:55




Ladda ner broschyr